طرز پخت کینوا | دستور تهیه کینوا

طرز پخت کینوا یا همان دستور تهیه کینوا بسیار ساده و مشابه برنج است. کینوا سوپرفودی که امروزه بسیار محبوب است. با توجه به جدید بودن این دانه ی مغذی در کشور اولین سئوالی که به ذهن مصرف کننده ی آن می رسد این است که طرز پخت کینوا چگونه است؟ دستور تهیه کینوا چیست؟ به طور کلی پس از خرید کینوا را چگونه مصرف کنیم؟ در این نوشتار سعی بر این است تا به تمامی سوالات متداول پیرامون طرز پخت کینوا و دستور تهیه کینوا پاسخی در خور و مناسب داده شود.

نحوه مصرف کینوانحوه مصرف کینوا

نحوه مصرف کینوا اولین موضوعی است که ذهن را درگیر می کند. کینوا در سه حالت مختلف شامل: دانه ی کینوا، آرد کینوا و کینوا پرک در بازار قابل تهیه است. مهم ترین نکته در رابطه با نحوه مصرف کینوا این است که در اکثر موارد این محصول را نمی توان به صورت خام خورد و قبل از مصرف بهتر است که پخته شود. کینوا دانه ای با ماندگاری بالا است و اگر در محیطی خشک و خنک نگه داری شود حداقل تا دو سال قابل استفاده خواهد بود.

کینوا را چگونه بپزیم

در مرحله بعدی به این می رسیم که کینوا را چگونه بپزیم؟ در پاسخ به این سئوال باید به این نکته توجه داشت که کینوا در پوسته ای به نام ساپونین قرار گرفته است که این پوسته در فرآوری و آماده سازی برای مصرف از آن جدا می شود که اگر این جداسازی صورت نگیرد کینوا تلخ مزه خواهد بود لذا برای حصول اطمینان خاطر از ساپونین زدایی این سوپرفود قبل از مصرف آن را آبکشی می کنیم ( مانند برنج ). برای پخت بهتر است روی کینوا را به اندازه دو بند انگشت آب بگیرد. پس از آن می توان به کینوا به میزان دلخواه نمک، فلفل، زردچوبه، روغن زیتون و یا کره اضافه نمود. پس از جوش آمدن آب نیز باید شعله را کم کرده تا کینوا پخته شود. باید توجه داشت که کینوا را نباید سریع و در تمام مدت با شعله زیاد پخت زیرا حالتی سفت، مانند چیپس و کرانچی پیدا می کند و جویدن آن سخت می شود همچنین نباید هم زیاد پخته شود زیرا حالتی خمیری می یابد. بهترین زمان برای پخت کینوا ۲۰ دقیقه است. برای پخت کینوا در فر نیز به ۳۰ دقیقه زمان نیاز است. کینوا نیز مانند برنج پس از پخت حجیم می شود. کینوا را می توان پس از آبکشی تفت نیز داد که در این حالت بافت و شکل ظاهری خود را حفظ خواهد کرد. این موضوع را نیز در نظر بگیرید که دانه های کینوا هنگامی که پخته شوند شفاف می شوند. نکته دیگر نیز این که کینوای پخته شده را بیشتر از دو ساعت در دمای محیط نگه ندارید.

نحوه استفاده کینوا

نحوه استفاده کینوا

نحوه استفاده کینوا در حالت های مختلف متفاوت است. برای مثال آرد کینوا در نان پزی و پخت انواع کیک قابل استفاده است و محصول را بسیار غنی تر خواهد کرد که به دلیل خاصیت بالا و گلوتن فری بودن آن، هم برای اشخاص عادی و هم بیمارانی که مشکلات گوارشی دارند بسیار مفید خواهد بود. نحوه استفاده کینوا پرک نیز مانند پرک جو دوسر با شیر و عسل به عنوان صبحانه وعده ای مغذی را فراهم خواهد کرد ( توجه داشته باشید این محصول ممکن است به دلیل عدم شست و شو کمی تلخ باشد ). دانه پخته شده و یا تفت داده شده کینوا نیز در انواع سالاد، کتلت، جایگزین برنج و در کارامل به دلیل بافت دلپذیر و جویدنی آن قابل استفاده است ( در این حالت باید مقداری سفت تر باشد ).

مصرف کینوا خام

اگر بخواهیم مصرف کینوا خام را نیز تجربه کنیم ( مورد توجه دوستان خام گیاه خوار ) می توانیم از جوانه کینوا استفاده کنیم. به این ترتیب که بذر کینوا را در دستمال مرطوب قرار داده و پس از آن به ظرفی مناسب انتقال می دهیم. جوانه کینوا در انواع سالاد و دستورهای غذایی گیاهی که می خواهیم پروتئین را نیز چاشنی آن کنیم قابل استفاده است.

رسپی کینوارسپی کینوا

انواع دستور تهیه، رسپی کینوا و نحوه ی آشپزی با کینوا با یک سرچ ساده قابل دسترسی است ولی نکته ای که در این بین حائز اهمیت می باشد این است که معمولا رسپی های کینوا ترجمه شده است و به صورت عملی در کشور ما، مطابق با ذائقه ی ایرانی و محصولات قابل دسترس برای تمام اقشار جامعه تهیه نشده است در این راستا سعی شده تا در مطلبی دیگر رسپی های کینوا که طبخ شده و طعم و مزه ی آن مورد تایید قرار گرفته است به تفصیل پرداخته شود. دستور العمل پخت و رسپی ها با تصویر از مراحل پخت و غذای نهایی بر روی سایت بارگذاری شده است. با کلیک بر روی انواع رسپی کینوا به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید.

کینوا جایگزین برنج

با در دستور کار قرار دادن متد کینوا جایگزین برنج منبع غنی فیبر و پروتئین به جای برنج مورد استفاده قرار خواهد گرفت و احساس سیری طولانی مدتی را تجربه خواهید کرد. کینوا از جمله دانه های خوراکی است که کربوهیدرات آن از نوع پیچیده است و بدن برای هضم آن به انرژی بیشتری نیاز دارد و این خصیصه سبب می شود که مصرف کینوا هرگز اضافه وزن را در پی نداشته باشد و بسیار مناسب برای رژیم های لاغری است. به لحاظ مدت طبخ نیز پخت کینوا بسیار سریع تر از برنج صورت می گیرد و حجم کمتری از آن در قیاس با برنج در فرد احساس سیری ایجاد می کند. از دیگر نکات حائز اهمیت مصرف بسیار کم آب برای کاشت گیاه کینوا نسبت به برنج و مقاوم بودن گیاه کینوا به شوری است. این موضوع با توجه به اقلیم ایران و شور بودن اکثر اراضی کشور نکته بسیار مهمی است که هم بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف آب را به همراه خواهد داشت و هم محصولی غنی و ارزشمند تولید خواهد شد.

طرز پخت کینوا برای سالاد

طرز پخت کینوا برای سالاد نیز مشابه دستور تهیه کینوا برای سایر غذاها است. با این وجود می توان برای تهیه سالاد، زمان پخت را کوتاه تر کرد تا کینوا جویدنی تر و بافت آن در سالاد محسوس تر شود. همچنین برای زیبا تر شدن ظاهر و تزیین سالاد نیز می توان از انواع رنگی کینوا استفاده کرد. استفاده از کینوا در کنار سبزیجات یک وعده غذایی کامل را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

سالاد کینواسالاد کینوا

سالاد کینوا را می توان به طرق مختلف در ترکیب با سبزیجات متنوع تهیه کرد. کینوا در کنار کلم قرمز، کلم بروکلی، ذرت، لوبیا، فلفل دلمه ای و خیار ترکیبی شگفت انگیز خواهد بود و اگر در نظر دارید یک سالاد کاملاً رژیمی تهیه کنید از مخلوط روغن زیتون، آبلیمو، نمک و فلفل هم می توان به عنوان سس سالاد استفاده کرد.

طرز تهیه انواع غذا با کینوا

با توجه به سرعت پخت کینوا، بافت جویدنی و دلپذیر و خواص بی شمار آن طرز تهیه انواع غذا با کینوا بسیار آسان و دلچسب به نظر می رسد. طرز تهیه انواع غذا با کینوا با توجه به طبع، ذائقه و سلیقه های متفاوت در دسترس است. کینوا همراه با سبزیجات و هم در کنار گوشت سفید و قرمز ترکیبی ایده آل خواهد بود. در مطلبی جداگانه به تفصیل به دستورها و طرز تهیه انواع غذا با کینوا مطابق با هر نوع سلیقه ای پرداخته خواهد شد.

صبحانه با کینواصبحانه با کینوا

صبحانه با کینوا به صورت های مختلفی قابل تهیه است. برای مثال در یک حالت می توان کینوای شست و شو شده را در شیر ۱۵دقیقه جوشاند و زمانی که حرارتش کمی پایین آمد به آن جو دوسر پرک، دارچین، عسل، موز، بادام و سایر دانه های خوراکی را اضافه نمود و از یک صبحانه لذیذ و مقوی بهره برد. در مورد دیگری از صبحانه با کینوا می توان کینوا را پس از طبخ به همراه قارچ تفت داد و به تعداد مورد نیاز تخم مرغ روی آن شکاند و درب ماهیتابه را گذاشت تا پخته شوند و در آخر نمک، فلفل سیاه و گشنیز ( برای تزیین ) را به آن اضافه نمود.

کینوا خاویار گیاهی

با توجه به خواص سرشار این دانه مغذی سازمان جهانی غذا و دارو سال ۲۰۱۳ را به نام کینوا خاویار گیاهی نام گذاری کرد. این نام گذاری بدین جهت صورت گرفت تا کینوا که مبدا آن کشورهای آمریکای جنوبی است ( در این مناطق به عنوان مادر غلات شناخته می شود ) در سایر نقاط جهان نیز شناخته تر شود. در سال های اخیر نمودارهای مصرف جهانی کینوا صعودی است و در راستای مصرف بیشتر برنامه ریزی هایی جهت فرهنگ سازی استفاده از کینوا در سبد غذایی خانوار صورت گرفته است.

خواص کینوا

اگر هدف بر شمردن تمامی خواص کینوا باشد و فواید مصرف آن خود به مقاله ای جداگانه احتیاج دارد ولی اگر بخواهیم به صورت اجمالی به بیان خواص کینوا بپردازیم، کینوا حاوی فسفر، پتاسیم، پروتئین، منیزیم، فیبر، آهن، کلسیم، ویتامین های گروه ب، ویتامین ای و آنتی اکسیدان است. کینوا از معدود دانه های خوراکی است که تمامی ۹ اسید آمینه ضروری بدن را دارا است. خاصیت فاقد گلوتن بودن آن نیز کینوا را به غذایی عالی برای بیماران سلیاکی و دیابتی تبدیل می کند. فیبر بالای کینوا نیز جهت رژیم های غذایی برای کاهش وزن بسیار مفید است. کنترل کلسترول و قند خون و بهبود عملکرد سیستم گوارشی از دیگر خواص کینوا به شمار می رود.

کینوا رنگی

کینوا رنگی در حال حاضر محصولی وارداتی است. در طی چند سال اخیر کینوا در ایران نیز در حال کشت است ولی با توجه به جدید بودن محصول و ریسکی که ممکن است برای کشاورزان عزیز وجود داشته است سعی شده تا رقمی با ریسک کم در مزارع کشور کشت شود و محصول تولید شده ایرانی نیز تا به حال تنها کینوای سفید است که در قیاس با کینوا سفید کشورهای آمریکای جنویی کینوای ایرانی کدر تر و به طور میانگین کمی هم ریز تر است. تفاوت کینوای رنگی ( کینوای قرمز و سیاه ) در مقایسه با کینوای سفید به جهت حاوی آنتی اکسیدان بودن کینواهای رنگی و بافت جویدنی تر آن ها پس از پخت است. تصویر زیر به خوبی نکات ضروری در باب تفاوت ها را شرح می دهد.

خواص کینوا برای لاغریخواص کینوا برای لاغری

خواص کینوا برای لاغری و چگونگی تاثیر آن بر روند کاهش وزن پرسشی است که برای اغلب مصرف کنندگان این سوپرفود مطرح است. در این بخش سعی بر این است تا با ذکر برخی موارد به این پرسش پاسخی مناسب داده شود. فیبر موجود در کینوا حدود دو برابر فیبر برنج است فیبر بالا باعث می شود تا شخص مدت زمان طولانی تری احساس سیری کند. درصد بالای پروتئین موجود در کینوا نسبت به کربوهیدرات آن نکته ی دیگری است که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد که کربوهیدرات کینوا نیز از نوع پیچیده است و بدن برای هضم آن انرژی بیشتری را صرف خواهد کرد. در مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ در پاریس صورت گرفت با گنجاندن کینوا در رژیم غذایی محققان دریافتند که مصرف روزانه کینوا منجر به افزایش سطح انرژی، پردازش بهتر گلوکز و جذب کم تر چربی خواهد شد. همچنین منگنز موجود در این سوپرفود باعث تاثیر گذاری بر هورمون ها و آنزیم های گوارشی می شود که این امر فرآیند جذب و پردازش مواد غذایی دریافت شده را بهبود می بخشد. ویتامین ب موجود در کینوا نیز بر سرعت روند کاهش وزن تاثیر گذار است.

کینوا را از کجا بخریم

با توجه به افزایش ترند مصرف جهانی کینوا اولین دغدغه ی هر مصرف کننده این است که کینوا را از کجا بخریم؟ کینوا با کیفیت و قیمت مناسب را چگونه تهیه کنیم؟ در این راستا گروه شرکت های مدیاف در طول سال های اخیر با برنامه ریزی های بلند مدت و سرمایه گذاری کلان بر روی این محصول همواره سعی بر این داشته تا با تمرکز و تخصیص تیم های تخصصی از مراحل اولیه کشت که شامل تولید بذر مرغوب، درجه یک، سرند شده و شناسنامه دار است تا ارائه آموزش های کشت، داشت و برداشت در مرحله آخر نیز با خط تولیدی مجهز کینوای ایرانی را در بهترین شرایط به طور مستقیم به مصرف کننده محترم برساند. در زمینه کینوای وارداتی نیز این مجموعه تا رسیدن کیفیت کینوای ایرانی به نمونه های خارجی به فعالیت خود ادامه خواهد داد و عزیزانی که خواهان کینوای رنگی و وارداتی هستند می توانند به صورت مستقیم و عرضه بدون واسطه محصولات شرکت مدیاف را از فروشگاه این شرکت خریداری نمایند.

5 دیدگاه در “طرز پخت کینوا | دستور تهیه کینوا

 1. سها گفت:

  بسیار عالی

 2. بیتا گفت:

  کینوای مرغوب این قیمت نیست

  1. madiaf گفت:

   حذف واسطه و خرید مستقیم با این قیمت کاملا منطقیه درباره شرکت ما بیشتر تحقیق بفرمایید

 3. حنیفه رستمی گفت:

  سلام از مطالبتون لذت بردم
  من برای یکی از اشنایان خارج از کشور خاویار بردم، خیلی تعریف کرد
  گفتم تجربم رو با شما هم به اشتراک بذارم
  بنده از سایت ۵starco.ir خرید کردم
  بسته بندی و کیفیت خاویارهاشون بسیار عالی و مرغوب بود

  1. madiaf گفت:

   سلام وقت خوش
   بسیار عالی
   البته کینوا معروفه به خاویار گیاهی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

منو
فروشگاه
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید