آموزه های مدیاف

تفاوت دانه چیا و تخم شربتی

تفاوت دانه چیا و تخم شربتی

بررسی کامل تفاوت دانه چیا و تخم شربتی به نوشتاری بس طولانی نیازمند است. ما در این مقاله به طور خلاصه به مهمترین و اصلی ترین نکات آن اشاره میکنیم. تفاوت دانه چیا و تخم شربتی هم در بافت، هم در ظاهر و هم به جهت ارزش غذایی است.

  • از نظر ظاهری دانه چیا بیضی شکل به رنگ خاکستری تیره و به ندرت دانه های متمایل به سفید است. دانه چیا رگه های خاکستری، مشکی و بعضاً قهوه ای رنگ دارد. از نظر سایز هم دانه چیا تقریباً هم اندازه کنجد است. تخم شربتی دانه های کشیده، سیاه رنگ، براق و درشت تر از دانه چیا است.
  • به جهت بافت هم دانه چیا جویدنی است و بدون خیساندن میتواند در انواع سالاد، و تاپینگ نان، کیک و شیرینی استفاده شود. این در حالی است که تخم شربتی قبل از استفاده حتماً باید خیسانده شود. نکته بعدی اینکه سرعت جذب آب در تخم شربتی بسیار بالاتر است و به سرعت آب را جذب میکند ولی جذب آب دانه چیا تدریجی است.
  • از حیث ارزش غذایی نیز دانه چیا بالاترین میزان امگا 3 در بین گیاهان را داراست و بیش از دو برابر تخم شربتی امگا 3 دارد. در مقابل فیبر تخم شربتی میزان بسیار کمی بالاتر است. تفاوت دیگر دانه چیا و تخم شربتی در میزان کلسیم است. دانه چیا سرشار از کلسیم (5 برابر شیر)، پتاسیم و منیزیم است و تمام ترکیبات مورد نیاز برای رشد، تقویت و جلوگیری از پوکی استخوان را در خود دارد. علاوه بر این دانه چیا آنتی اکسیدان بالاتری دارد و تخم شربتی از جهت میزان آهن کمی غنی تر است.
  • مورد بعدی محل رویش اصلی این دو گیاه است. دانه چیا بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است در حالی که تخم به هند و مدیترانه تعلق دارد.
  • از نظر طعم هم دانه چیا طعم و مزه خاصی ندارد و به راحتی میتواند به انواع غذا، دسر و سالاد اضافه شود و ارزش غذایی آنها را بهبود ببخشد. اما تخم شربتی کمی عطر و طعم دارد.
  • تفاوت دانه چیا و تخم شربتیدانه چیا همان سیاه دانه است؟

  • آیا دانه چیا همان سیاه دانه است. یک بار برای همیشه لازم است بدانیم که خیر این طور نیست. دانه چیا و سیاه دانه هم به لحاظ شکل ظاهری، طعم و بافت متفاوت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *